Yükleniyor...

Madencilik ve Maden Çıkarma

Anasayfa / Hizmetler / mesleki ve hijyen eğitimlerimiz / Madencilik ve Maden Çıkarma

    Maden teknolojisi  nace kodu tehlike ve çok tehlikeli işler sınıfında bulunmaktadır. Tehlikeli işlerde çalışacak işçilerin 6331 Sayılı kanunun 17. maddesinde ‘’Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.’’ ifadesi bulunmasından dolayı işçilerin sertifikasız çalışmaları yasak hale gelmiştir. Kayı Mesleki Belgelendirme olarak Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde 40 saatlik eğitim ve sınav sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı  Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Maden teknolojisinde  mesleki eğitim sertifikası verilmektedir.

    Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kazı Tahkimat Söküm İşleri, modülü ile 6331 sayılı kanun kapsamına mesleki eğitim sertifikası olmadan çalışılması yasak hale gelmiştir. Kayı Belgelendirme olarak; Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kazı Tahkimat Söküm İşleri alanında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı mesleki eğitim sertifika programları düzenlemekteyiz.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilir yada 0212 931 61 44 numaralı hattımızı arayabilirsiniz.

MADENCİLİK

Yeraltındaki madenlerin araştırıldığı, çıkarıldığı ve işlendiği meslek madencilik olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda maden yataklarını aramak, işletmek gibi işlemleri de içermektedir. Bakır, petrol, bor, demir, kömür çıkarılan madenler arasında yer almaktadır. Kömür gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde en çok kullanılan madenlerden bir tanesi olup yakıt kaynağı olarak da tercih edilebilmektedir. Petrol işlendikten sonra elde edilen ürünler benzin, motorin gibi türlere ayrılmaktadır ve en çok kullanıldığı alanlardan biri ulaşımdır.

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA

Çalışmak isteyen bireyler kendi durumlarını değerlendirerek bir işe başvuru yapabilmektedir. Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre ağır ve tehlikeli bir işte çalışacak olan personel işe alınmadan önce eğitime tabi tutulmakta, buna da mesleki eğitim adı verilmektedir. Mesleki eğitim kursları içersinde Madencilik ve Maden Çıkarma bulunmaktadır. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde açık ocak madenciliği manevracı harmancı, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde bant konveyör tamir ve bakımcı modüler programı, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yeraltı mekanize kömür madeni mekanik ekipman ve donanımların tamir ve bakımcılığı ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde cevher hazırlama ve zenginleştirme sabit tesis operatör ve bakımcılığı olmak üzere birçok başlık mevcuttur. Madencilik ve Maden Çıkarma alanında tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kaynakçılık adı verilen bölümün meslek elemanı maden işletmesinde kaynak işlerini teknik gerekliliklere, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak yapan birey şeklinde tanımlanmıştır.

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 02128070324

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.